Izolacja natryskowa w praktyce

9 marca 2015

izolacja natryskowaGdy przygotowujemy się do izolacji PUR musimy mieć świadomość tego, że realizacja tego celu będzie możliwa przede wszystkim wówczas, gdy będziemy dysponowali „zestawem” materiału. Zawsze są to dwa składniki, które trafiają do wykonawcy w specjalnych beczkach o wadze około 200 kilogramów. Waga zestawu nie zawsze jest taka sama, zależy bowiem od konkretnego systemu materiału.

Trzy główne systemy natrysku piany PUR to system lekki, średni i ciężki, kluczowe znaczenie ma przy tym gęstość i to ona jest w tym wypadku głównym kryterium podziału. Nie można jednak zapominać o tym, że mówiąc o gęstości nie mamy wcale na myśli jedynej różnicy pomiędzy systemami, nie bez znaczenia jest bowiem i to, że różnią się one ze względu na swoje przeznaczenie oraz miejsce, w którym ma zostać zainstalowany materiał.

Parametrem, który również ma duże znaczenie i o którym często zdajemy się zapominać okazuje się być wytrzymałość na ściskanie. Wartość wydaje się być niepozorna, okazuje się jednak, że jej ignorowanie może doprowadzić do powstania naprawdę poważnych błędów. Gdy mówimy o samym procesie technologicznym powstawania izolacji natryskowej musimy mieć świadomość o tym, że składa się on z kilku etapów. Dwa składniki początkowo podgrzewa się osobno po to, aby osiągnęły one odpowiednią temperaturę, następnie zaś wykorzystuje się węże ciśnieniowe, aby przetransportować je do pistoletu natryskowego. Natrysk materiału i mieszanie składników to czynności możliwe tylko dzięki temu, że ciśnieniowo podawane są ciecze składowe.