Jak zadbać o termoizolację budynku?

termoizolacja

O tym, jak ważne jest solidne ocieplenie domu, każdy z nas może się przekonać na własnej skórze, problem okazuje się przy tym szczególnie palący w miesiącach zimowych, gdy budynek musi być intensywnie ogrzewany, aby nie ucierpiał tak zwany komfort cieplny jego mieszkańców. Oczywiście, nie każdy sposób ocieplenia jest tak samo skuteczny, za poszukiwaniem tego, który zwraca na siebie uwagę ze względu na swoją niezawodność przemawia zaś przynajmniej kilka czynników. Inwestorzy najczęściej zwracają uwagę na przyszłe oszczędności.

Dom ocieplony jest tańszy w utrzymaniu, a ponieważ jego dogrzewanie można ograniczyć do minimum, w kieszeni właściciela nieruchomości pozostaje sporo pieniędzy. Nie mniej istotne wydaje się to, że dobra termoizolacja może przysłużyć się środowisku naturalnemu, mniejsze wykorzystanie paliw opałowych oznacza bowiem automatycznie niższą emisję do atmosfery gazów cieplarnianych, które stanowią dla niej poważne zagrożenie. Termoizolacja stojąca na wysokim poziomie może też stanowić dodatkową ochronę naszego domu. Na szczególną uwagę zasługuje to, że może chronić go przed anomaliami pogodowymi i szkodliwym promieniowaniem, choć stanowi też dość skuteczne zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Naturalnie, nie każde rozwiązanie jest uznawane za jednakowo skuteczne. Co więcej, wybór solidnej termoizolacji zwykle ma charakter indywidualny i jest uzależniony od tego, jakie są warunki w budynku i w jego otoczeniu.

Eksperymenty nie muszą być gwarancją sukcesu, jeśli więc obawiamy się, że sami nie znajdziemy skutecznego rozwiązania, powinniśmy zwrócić się o pomoc do specjalistów. Przedstawiciele ekip budowlanych są w stanie zaproponować rozwiązania, które zapewniają zabezpieczenie termiczne budynku na lata. Od niedawna w centrum ich uwagi znajduje się przede wszystkim izolacja natryskowa z wykorzystaniem piany PUR i nie sposób nie zgodzić się z tym, że jest to propozycja, która i nas powinna zainteresować. Jej największą zaletą wydaje się wysoka jakość, nie można jednak nie docenić i tego, że izolacja z wykorzystaniem piany PUR nie tylko pozwala pozostać ciepłu w budynku, ale również przeciwdziała występowaniu mostków termicznych. Te ostatnie najczęściej są konsekwencją samej konstrukcji budynku i odpowiadają nie tylko za wychładzanie się pomieszczeń, ale i za ich zawilgocenie. Piana PUR jest materiałem łatwym w montażu, a jej parametry nie zmieniają się nawet pomimo upływu lat. Co ważne, wykazuje się ona również odpornością na działanie większości rozpuszczalników wykorzystywanych nie tylko w domu, ale i w przemyśle.