Jaki materiał jest najlepszy przy ocieplaniu poddasza?

5 listopada 2016

Jak ocieplić poddasze

Na polskim rynku nie brakuje materiałów, które są wykorzystywane do termoizolacji. Niestety, musimy mieć świadomość tego, że każdy z nich posiada nie tylko swoje dobre strony, ale również wady, każdy też charakteryzuje się typowymi dla siebie właściwościami oraz metodami stosowania. Jednym z najpopularniejszych jest wełna mineralna ciesząca się ogromnym zainteresowaniem już od wielu lat.

Wśród charakterystycznych dla niej cech na pierwszy plan wysuwa się bardzo dobra izolacyjność, nie bez znaczenia wydaje się jednak również niski współczynnik przewodzenia ciepła. Podstawowym problemem okazuje się więc pył z wełny, trudno więc dziwić się, że zazwyczaj zaleca się jej stosowanie w systemach suchej zabudowy wnętrz. Osoby rozczarowane właściwościami wełny mineralnej często odwołują się do możliwości styropianu. I w jego przypadku nie zawsze można mówić jednak o rozwiązaniu idealnym. Zaleca się, aby kupować przede wszystkim te jego płyty, dla których charakterystyczne są profilowane krawędzie, duże znaczenie ma jednak również sposób ich układania.

Rozwiązaniem, które może okazać się przełomowym wydaje się pianka poliuretanowa, charakterystyczne jest bowiem dla niej to, że izolacja z jej wykorzystaniem stwarza uczucie wyciszenia, szczelności i ochrony nawet przy dużych mrozach. Pianka charakteryzuje się też znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi, nie bez znaczenia wydaje się zaś to, że nie wchodzi w relacje z innymi materiałami, które znajdują zastosowanie w budownictwie. Wykorzystuje się ją podczas remontu dachów uszkodzonych oraz przemarzniętych, może być jednak stosowana również w przypadku stropodachów pełnych oraz wentylowanych. Metoda hydrodynamiczna pozwala na wykorzystanie natrysku, okazuje się przy tym, że jej stosowanie nie musi generować dużych kosztów.