W poszukiwaniu dobrego materiału termoizolacyjnego

22 lipca 2016

piana poliuretanowaCeny energii systematycznie wzrastają, dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być więc to, że coraz więcej uwagi poświęca się zagadnieniom związanym z właściwym wykonaniem izolacji cieplnej domu lub mieszkania. Nie od dziś wiadomo też, że punktami w największym stopniu narażonymi na straty ciepła są dach i strop, im więc należy poświęcić najwięcej uwagi.

Gdy wybieramy materiał o izolacji zazwyczaj zwracamy uwagę przede wszystkim na jego cenę, a w dalszej kolejności również na współczynnik lambda oraz opór cieplny. Trudno się temu dziwić, mamy bowiem do czynienia z danymi, które umożliwiają rozróżnianie materiałów wtedy, gdy znajdują się one jeszcze w laboratorium. Skuteczna izolacja musi być jednak szczelna i trwała, nie bez znaczenia jest zaś i to, jakie jest oddziaływanie na materiał izolacyjny warunków panujących na zewnątrz. Do pewnego czasu najważniejszym materiałem wykorzystywanym po to, aby izolować dachy była wełna mineralna. Nie budziło to dużego zaskoczenia, mieliśmy bowiem do czynienia z materiałem nie tylko tanim, ale również stosunkowo łatwym w montażu.

Niestety, wykorzystywanie wełny mineralnej wiąże się z powstawaniem tak zwanych mostków termicznych, te ostatnie zaś obniżają parametry izolujące materiału. Zmiana położenia wełny to kolejne straty, coraz częściej poszukiwano więc rozwiązania alternatywnego, które mogłoby zainteresować osoby myślące o izolacji. Od niedawna coraz większym powodzeniem na naszym rynku cieszy się pianka poliuretanowa otwarto-komórkowa instalowana metodą natrysku hydrodynamicznego. Pianka może być wykorzystywana bez względu na to, jaki rodzaj nawierzchni budzi nasze zainteresowanie, potrafi przy tym zwiększyć swoją objętość nawet 150-krotnie, dzięki czemu dociera do każdego miejsca, do którego dostęp jest utrudniony. Mamy do czynienia z rozwiązaniem szczelnym i skutecznym, którego właściwości nie zmieniają się nawet pomimo upływu czasu. Wśród zalet pianki wymienia się również niską chłonność wody i bardzo wysoką przepuszczalność pary.